Červená je farba rubínu

Rubín je vzácny drahokam, ktorý očaril veľa silných a vplyvných ľudí nielen na tróne svojou krásou a viacerými odtieňmi špecifickej červenej farby. Rubín je vlastne odroda korundu a svojou vzácnosťou sa rovná diamantu. K najcennejším rubínom patria čisté sýtočervené rubíny, asterické rubíny (s efektom žiary v tvare šesťcípej hviezdy) a rubíny s efektom mačacieho oka.

Podľa historických záznamov pochádzajú najstaršie rubíny z nálezísk v Barme. Odtiaľ sa obchodnými cestami dostali do Egypta, Grécka a Ríma, kde boli mimoriadne obľúbené najmä v stredoveku. Chránili údajne pred diablom a morom, ktorý sa šíril Európou. Dodnes sa im hovorí kamene života. Celý rad unikátnych rubínov sa nachádza v klenotniciach indických kniežat a v poklade bývalého iránskeho šacha. Jeden z najväčších rubínov na svete (250 karátový) možno vidieť v Prahe ako súčasť Svätováclavskej koruny.

Najstaršími náleziskami rubínov sú naplaveniny riek juhozápadnej Srí Lanky. Cejlónske rubíny sú malinovo červenej farby a tiež sú dosť vzácne. Prvé zmienky o cejlónskych rubínoch pochádzajú z budhistických kroník alebo aj od cestovateľov ako Marco Polo a iných dobrodruhov. Môžeme hovoriť až o 3000 ročnej tradícii v ťažne cejlónskych rubínov. Od 4. až 5. storočia  sa ťažba postupne zvyšuje a od 15. storočia sa na ázijskom a západnom trhu objavujú rubíny z Barmy, Kambodže a Thajska. V novoveku sa už rubíny ťažia na Madagaskare, v Tanzánii a Vietname.

Rubíny špičkovej kvality a veľkosti, ktoré majú 10 karátov, dosahujú závratných cien. Sú vzácnejšie a cennejšie ako veľké diamanty, ale sú aj výnimočnejšie. Keďže sú rubíny také vzácne, ich umelá výroba je pomerne bežná, samozrejme v nižších cenových hladinách.

Zo zaujímavostí rubín „manikja“ bol podľa Inkov kráľom medzi drahokamami, ktorý bol schopný darovať životnú silu a sexuálnu plodnosť. Rubín sa v minulosti považoval aj za liek na srdce a slabosti, dodával energiu Slnka a jemnú energiu vesmíru. Rubíny sa môžu používať napríklad v mechanických hodinkách ako ložiská čapov. Umelý rubín bol použitý na výrobu prvého laseru. Vy už máte svoj rubín? J   

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie